ספרי ביוגרפיה

יוסקה: האיש והמדינה
שנת הוצאה לאור: 01/02/2013
צניעות, יסודיות, ציונות, חשאיות - אלו הן מקצת התכונות המאפיינות את דמותו המרתקת של יוסף ורד. יוסקה, הנער היהודי מהעיר קישינב (אז יוסף רוזנברג), עזב את בית הוריו, הגיע לארץ כספורטאי במכביה השנייה בתקופת המנדט הבריטי ובחר להקים כאן את ביתו החדש. כבר אז היה ציוני בנשמתו. חייו של יוסקה ורד מסמנים במידה רבה את ציוני הדרך של המדינה היהודית בהתהוותה. יוסקה החל כנוטר, היה איש חומה ומגדל ואף שימש כמפקד ביחידה "הנודדת" שהגנה על יישובים מפני הכנופיות הערביות. הוא שירת שנים רבות בארגון "ההגנה", ועם הקמתה של המדינה בתפקידי מפתח בצה׳׳ל. נדבך נוסף ומשמעותי בפעילותו הציבורית נרקם מחוץ לגבולות הארץ: כדיפלומט ישראלי ברומניה וכשליח "המוסד" במרוקו פעל ירסקה למען העלאת יהודים לישראל וכבכיר בסוכנות דאג לקליטתם בארץ. באחרית ימיו, המשיך יוסקה בדרך חיים זו של נתינה למען המדינה ועסק בפעילות התנדבותית לשמירת מורשתו של ארגון "ההגנה". לצד מסירותו למדינה בפעילותו הציבורית הענפה, התאפיין יוסקה במסירות יוצאת דופן למשפחתו כבעל, אבא וסבא. “יוסקה האיש והמדינה" מנציח את סיפור חייו של איש מיוחד ורב פעלים, מהגיבורים האלמונים בזכותם קמה והתבססה מדינת ישראל.
וילי - הצחוק והדמע
שנת הוצאה לאור: 01/01/2007
הספר "וילי - הצחוק והדמע" פותח צוהר לסיפור-חייו המרתק של וילי כהן, יליד העיר בויטן שבגרמניה, שבצעירותו - ערב מלחמת העולם השנייה - עזב את מולדתו, שימש כמדריך חקלאי במוסד חינוכי לבני-נוער יהודים בשוודיה, עלה בגפו ארצה והשתכן במושבה פרדס-חנה.
בארץ, במקביל לפעילותו הביטחונית כנוטר בארגון ההגנה וכחייל בצבא העברי הצעיר, וילי מצא את פרנסתו במלאכות רבות: הוא היה גנן במוסד סיעודי גדול, מדריך חקלאי, בעליה של מכבסה, איש שיווק בכיר בחברה לייצור משקאות קלים, ועוד.
וילי היה אדם מיוחד במינו. נדיבותו, רגישותו וחוש-ההומור החריף שלו - תכונה שמרבית הייקים אינם ניחנים בה - גרמו לכך שרבים חיפשו את קרבתו. הוא היה גם שחקן חובב וחקיין בחסד, שזכה לתשואות על כישוריו הבימתיים המוכחים. בה-בעת היה גם אדם רציני שהאמין בדו-קיום בין יהודים וערבים ונטל חלק בפעילות פוליטית בתנועות השמאל.
וילי כהן הלך לעולמו בשנת 1981, בגיל שישים ושבע. יהי זכרו ברוך.
ידעתי - ספר /ש.יונתן
דודיק - אדם, חקלאי
שנת הוצאה לאור: 01/01/2007
איש האדמה והספר
בחודש נובמבר 2008 ימלאו שלוש שנים למותו של דודיק ברו ז"ל, שגילם באישיותו המיוחדת שילוב נדיר של איש אדמה חרוץ בעל רעיונות מקוריים, ואיש ספר שהתעמק באירועים היסטוריים, משמעותם והשלכותיהם.
הספר הביוגרפי "אדם, חקלאי", שנכתב אודותיו, מקפל בין דפיו את שלבי קליטתה הראשונים של משפחת ברו בארץ, השתלבותם של הוריו, משה וציפורה, בקבוצת מייסדי פרדס חנה והתבססות דודיק ומשפחתו במושבה. אך הספר אינו מסתגר בדלת אמותיה של המשפחה אלא סוקר במקביל, על קצה המזלג, החל ממועד הולדתו של דודיק ב-1931, כמה אירועים מסעירים, רובם בעלי רקע בטחוני, בתולדות ארץ-ישראל ובמדינת ישראל.
הציר המרכזי בספר היא משפחתו של דודיק: רעייתו עמירה, ארבעת ילדיו והנכדים. ביתו היה מבצרו, ומשפחתו הייתה תמצית חייו.
דמות בולטת מאוד בספר הוא ביניק ז"ל, אחיו הצעיר של דודיק, שהיה צמוד אליו כל חייו כאח קרוב, שותף לעבודת האדמה ובן ברית בכל התחומים. ביניק נפטר בראשית 2008. שם הספר "אדם, חקלאי" יאה גם לו.
    עיצוב: סטודיו נעמה