סיבוב הפרסה של פרס (107)  |  

גם כאשר עומד נשיא המדינה בראש ועידה הנושאת את שמו, הוא לא מצליח להשתחרר מחיבוקם ההרסני של אילי ההון  פרס נחשב לאורך פעילותו הממלכתית הממושכת כאחד מאדריכלי קשרי ההון והשלטון, וגם דאג היטב לטפחם  הוא גם נמנע מלגנות אישי ציבור מושחתים ברמות שונות שתקפו את מערכות אכיפת החוק וסירב להיכנס לשדה-המוקשים של השחיתות שממנה הוא נחלץ בעבר בעור שיניו
 
התהודה הרבה לה זכתה באחרונה ועידת הנשיא בירושלים, טישטשה לפחות עובדה מצערת אחת, שקשורה בחוסר רגישותו הבסיסית של הנשיא שמעון פרס לאילי הון בעלי קופות שרצים שנמנים על חבריו, תומכיו ותורמיו. אחד הבולטים בהם איש העסקים הישראלי אהרון פרנקל, המתגורר במונקו ונשוי לסגנית שר הכלכלה של קרואטיה, ששימש כאחד מיושבי ראש חבר הנאמנים של הוועידה.

התעשיה האוירית (תע"א) הייתה מראשית הקמתה בבת-עינו של פרס, ששמורות לו זכויות רבות בתחומי פיתוח אמצעי לחימה מתקדמים בישראל. חברו הטוב של פרס, אלי שווימר, היה האיש שהקים את המפעל, פיתח אותו ועמד בראשו תקופה ממושכת. כיום נחשבת תע"א לאחד המפעלים הגדולים והמשגשגים במדינה, ונהנית מיוקרה בינלאומית של מדינות שונות שנהנות ממוצריה התעופתיים ומהמערכות הביטחוניות שלה. היקף הכנסותיה בשנה החולפת הסתכם ב-3.5 מיליארד דולר.

אבל אליה וקוץ בה: מבקר המדינה פרסם לפני כמה שנים דוח על אחת העסקות שפרנקל תיווך בין התעשיה האוירית לממשלת רוסיה, לרכישת מטוס רוסי. המבקר מצא בעסקה אי-סדרים ואף חשדות לפלילים. למרבה התמיהה, המשטרה לא חקרה פרשה זו כראוי ופרנקל נחלץ ממנה ללא פגע בנסיבות מוזרות.

תנועת אומ"ץ, שעסקה במרוצת השנים בפרשות שחיתות בתעשיה האווירית, לא עמדה מנגד והחלה לחפור לעומק. מקורות שונים מסרו לנו מידע מוצק על חשד לפרשות שוחד נוספות שבהן היה מעורב פרנקל עם כמה מבכירי התעשיה האוירית. המידע המסועף נמסר ליחב"ל (היחידה לחקירות בינלאומיות של המשטרה), שערכה חקירה יסודית ובסיומה העבירה את הממצאים להכרעת הפרקליטות.

במהלך החקירה פרש מתפקידו באופן בלתי מפתיע מנכ"ל התעשיה האוירית לשעבר, משה קרת, בתום עשרים שנות ניהול ונפטר אחד מבכירי התעשיה האוירית. שניהם נחשדו בקשרים חריגים עם פרנקל שהתמחה בהשחתת אישים פוליטיים ועסקיים.

מכרים ותיקים בעלי מניות בפרויקט הלאומי המסואב 
אחרי שנודעה לאומ"ץ עובדת שיבוצו של פרנקל בצמרת ועידת הנשיא, פנינו אל מנהלת בית הנשיא, אפרת דובדבני, והצגנו לה שורה של שאלות:
"איזו חברה ארגנה את הוועידה והאם בחירתה נעשתה במכרז? מה היה תקציב הוועידה ומאין בא המימון? האם איש העסקים הבינלאומי אהרון פרנקל מימן את הוועידה או חלקה? האם ניתן לפרנקל תפקיד ציבורי כלשהו בוועידה? האם הוצאו כספים מתקציב בית הנשיא למימון הוועידה?"
בתשובה לפנייתנו התחמקה מזכירות בית הנשיא מלהשיב על השאלות שקשורות במעורבותו של פרנקל ובהיקף תרומתו לוועידה, והפנתה אותנו לאוניברסיטה העברית שמטפלת בארגון הוועידה ובקביעת החסויות.

אין לי ספק, שהנשיא פרס ידע היטב מי יושב לידו בשולחן הנשיאות של הוועידה. פרס ופרנקל הם מכרים ותיקים ויש להם מניות יסוד בפרויקט הלאומי המסואב - קשרי ההון והשלטון. לפני כמה שנים טס פרס יחד עם שלושה אישים פוליטיים בכירים - דליה איציק, פואד בן-אליעזר וחיים רמון - על חשבונו של פרנקל - לטקס נישואיו בקאן. הארבעה, שאינם מזוהים כשומרי חוק אדוקים, זכו לאירוח מלכותי בסוויטות מלכותיות שהסתכם באלפי דולרים.

אומ"ץ טענה אז שהארבעה עברו על חוק איסור קבלת מתנות ופנתה אליהם בבקשה שיעבירו לקופת המדינה את תמורת האירוח המפואר. נוכח סירובם הגישה אומ"ץ נגד הארבעה תלונות לוועדת האתיקה של הכנסת, וכשזו היססה להכריע פנתה התנועה לבג"צ. רק אז הועברו חלק מכספי האירוח היקר על-ידי פרס, בן-אליעזר ורמון. איציק התחמקה מנימוקים עלובים שהולמים את אופייה הבעייתי.

חייב לבעלי ההון 
פרס צבר במרוצת שלוש שנות כהונתו כנשיא המדינה פופולריות רבה, שעומדת בסתירה קיצונית לסלידה כלפיו שהייתה קיימת בעברו הפוליטי על-ידי חוגים רחבים בציבור. רבים עדיין מאמינים שבסופו של דבר יעלה בידיו של פרס להעלות מחדש את הממשלה בראשותו של נתניהו על הנתיב של חידוש המו"מ המדיני עם הרשות הפלשתינית, ובמקביל הוא יצליח לבלום את ראש הממשלה ואת שר הביטחון מלתקוף את אירן. (למי ששכח, פרס והנשיא המנוח לשעבר עזר ויצמן התנגדו גם להפצצת הכור העירקי וראש הממשלה דאז מנחם בגין התעלם מאזהרותיהם.)

הבעיה של פרס היא שגם כאשר הוא עומד בראש ועידה הנושאת את שמו, ודנה, בין השאר, בנושאי מלחמה ושלום, הוא לא מצליח להשתחרר מחיבוקם ההרסני של אילי ההון. משום מה הוא חש שהוא חייב להם. פרס היה מאז שחר נעוריו הציבוריים מחובר לאילי הון מקומיים ובעיקר זרים, ומחובק על-ידם. בדרך כלל לא איכזב אותם כאשר התבקש לפתוח בפניהם דלתות שלטוניות. פרס נחשב לאורך פעילותו הממלכתית הממושכת כאחד מאדריכלי קשרי ההון והשלטון, והוא גם דאג היטב לטפחם. מעולם לא היו לפרס רתיעות לטוס לחו"ל במטוסיהם הפרטיים של אילי הון, להתארח על חשבונם ולקבל מתנות. פרס העדיף תמיד לקבל חליפות הדורות.

אחד הבולטים בהם היה איל ההון הישראלי המנוח ברוס רפפורט, שהתגורר בשווייץ ומטוסו הפרטי עמד לשירותו של פרס בכל עת שחפץ. איל הון שוויצרי אחר, דניאל עמר, הטיס בשעתו גם הוא את פרס לחגיגת בר-מצווה משפחתית, וכמובן שפרס בחוסר רגישותו הידועה לנושאים אתיים, לא ראה בכך פסול. נסיעות אלה על חשבונם של אילי הון לא היו היחידות.

מי שחשב לתומו שפרס למד מאותה טיסה יקרה, אינו מכיר את נשיאו. לפני כשנתיים וחצי, באחת מנסיעותיו הרבות של פרס לחו"ל, הוא הוטס בארה"ב מניו-יורק לוושינגטון במטוס השייך למיליארדר היהודי-אמריקני דניאל אברהמס. אברהמס היה אחד מאילי ההון שתרם גם לפרס במסע הבחירות הפנימי שלו במפלגת העבודה ב-2005. על כך מתח מבקר המדינה ביקורת קשה על התנהלותו של פרס.

אגב, לאברהמס הייתה מאז ומתמיד מעורבות פוליטית לעידוד מחנה השמאל במדינה. בין השאר עלה בידו למשוך את ראש הממשלה לשעבר המגה-מושחת אהוד אולמרט. כאשר כיהן אולמרט כמשנה לראש הממשלה, רכש ממנו אברהמס את ביתו ברחוב כ"ט בנובמבר במחיר של כ-3 מיליון דולר, שהיה גבוה ממחירי השוק, והשכירו לאחר מכן למשפחת אולמרט בתחילת העונה במחיר מבצע. אולי במקרה ואולי לא, פעל אולמרט בעבר כאשר כיהן כשר האוצר למכור לאברהמס חלק מחבילת המניות שהחזיקה הממשלה בבנק לאומי.

פרס וטוהר-מידות?! 
מי שמכיר היטב מקרוב את נשיא המדינה שמעון פרס, יודע שיש פער בין האהדה הרבה שבה זוכה בארץ ובחו"ל בתחום המדיני לעומת חוסר רגישותו לנושאים של טוהר המידות, שמעולם לא הטרידו את שלוותו. בתפקידו כנשיא המדינה, השמיע פרס דעות כמעט בכל נושא ביטחוני, כלכלי וחברתי. אבל מעולם לא התבטא בנושאים שקשורים בשמירת שלטון החוק, בהתקפות פומביות של פורעי-חוק על אוכפיו ובעיקר לא על השחיתות השלטונית שבה נגועים חלק מחבריו הטובים.

הצלחתו של פרס להפוך לדמות מרכזית במדינה שאינה שנויה במחלוקת, עוררה בשעתו את אומ"ץ לפנות אליו בדרישה שיירתם לפעילות חיונית במאבק בשחיתות השלטונית, שלא זוכה משום מה לשיתוף פעולה מצידם של שרים בכירים בממשלה החדשה ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו. משום מה, נשכחה העובדה שראש הממשלה אהוד אולמרט, שהיה והינו עדיין ארכי-מושחת, סולק מהשלטון בבושת-פנים אחרי שנחשפו מעללים מושחתים אישיים. אבל פרס לא הרים את הכפפה, נמנע מלגנות אישי ציבור מושחתים ברמות שונות שתקפו את מערכות אכיפת החוק וסירב להיכנס לשדה-המוקשים של השחיתות שממנה הוא נחלץ בעבר בעור שיניו.

יש לכך כמה סיבות לא טובות. מסתבר שביצור שלטון החוק לא היה מעולם בראש מעייניו של שמעון פרס והשחיתות השלטונית הייתה מוכרת לו היטב. כאשר כיהן לפני עשרים שנה כראש ממשלת האחדות של המערך והליכוד, פעל להדחתו של היועץ המשפטי לממשלה דאז יצחק זמיר (שהפך לימים לשופט עליון), בשל כוונתו הנחושה של האחרון להעמיד לדין פלילי כמה מראשי השב"כ שעברו עבירות פליליות חמורות בפרשת קו 300.

לאורך תקופת כהונתו בתפקידים ממלכתיים בכירים, נמנע פרס מלגנות את השחיתות האישית המפלצתית של כמה מראשי המדינה, בהם אריאל שרון ואהוד אולמרט, שהייתה כליה לכל. פרס הרחיק את עצמו גם מלהתייחס לשחיתות המינורית יותר של אהוד ברק, בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן, חיים רמון, דליה איציק, פואד בן-אליעזר, אריה דרעי ואחרים. פרס לא הסתייג מעולם גם מהשחיתות הציבורית במישור העקרוני בלי להזכיר שמות, ומילא את פיו במים מזוהמים, אולי משום שנושא זה היה ומאז ומתמיד קרוב לכיסו יותר מאשר אל ליבו.

קשר בל-יינתק בין פרס למרכז 
אין ספק שאחד ממוקדי החבירה בין הון ושלטון הפך את מרכז פרס לשלום, שהוקם לפני 15 שנים ביוזמתם של מקורבי פרס, כעמותה שנטלה על עצמה לטפח את הפיוס והשלום במזרח התיכון באמצעות מיזמים כלכליים וחברתיים בין יהודים וערבים. פרס התחייב אומנם בשעתו שלא להיות מעורב בפעילות השוטפת של המרכז שנושא את שמו, אבל בפועל התברר שהקשר בין פרס לבין המרכז לא נותק.

בין השאר התברר כי חלק מהתורמים למרכז הם התורמים הפוליטיים של פרס בפריימריז במפלגת העבודה. בעבר התעורר חשד שכמה מהם ינקו בצורה זו או אחרת מעטיני השלטון. בפרפראזה ניתן לומר: כל הנוכלים זורמים לים שאינו מלא. אולי לא במקרה מתחמק פרס מלהעניק אותות הוקרה ממלכתיים לחושפי שחיתויות שחלקם עוסקים במעלליהם של אילי הון.

זאת ועוד: בעת התמודדות בין פרס ועמיר פרץ על ראשות מפלגת העבודה, נזקק פרס פעם נוספת לעזרתם של כמה אילי הון, ביניהם חיים סבן וארנון מילצ'ן שתרמו למטה הבחירות שלו באורח בלתי חוקי לכאורה סך של 320 אלף דולר. המוציאה והמביאה את התרומות הייתה דליה איציק, שקשרה קשרים עם אילי הון כאשר כיהנה כשרת התמ"ת ושרת התקשורת, והם מעולם לא קופחו על ידה. אומ"ץ פנתה באותה עת אל היועץ המשפטי לממשלה מזוז, ודרשה ממנו להורות על חקירת משטרה נגד פרס ואיציק בחשד שקיבלו שוחד. בנסיבות תמוהות החליט מזוז שאין מקום לחקירת המשטרה, אבל הכתם שרובץ מאז על השניים לא הוסר. למרבה האירוניה ניצל פרס מתלונה חוזרת של אומ"ץ לוועדת האתיקה של הכנסת גם בנושא זה. הוועדה הודיעה לאומ"ץ כי מאחר שפרס חדל להיות חבר-כנסת ונבחר בינתיים כנשיא, היא מנועה מלדון בתלונה.
 
סיכום: נמר אינו הופך חברבורותיו 
לא במקרה התחמק הנשיא פרס באורח שיטתי מלפעול למען הענקת אותות הוקרה ממלכתיים לחושפי שחיתויות ברוח הצעת חוק שיזם בשעתו הח"כ לשעבר רן כהן, המכהן כיום כחבר המועצה הציבורית שליד אומ"ץ. במכתב משותף שכהן ועבדכם שיגרנו בשעתו אל פרס, כתבנו לו בין השאר:
"אנו מבקשים לפעול ליישום החוק הלכה למעשה למען אזרחים בעלי תודעה מוסרית שחשפו מעשי שחיתות במקומות עבודתם או בגופים אחרים נחשבים, למרבה הצער, למוקצים מחמת מיאוס ולעיתים אף הופכים לנרדפים, מאבדים את מקומות עבודתם ונפגעים בבריאותם.

פנינו אליך בבקשה לפעול למען הענקת הכרת תודה לאזרחים חושפי שחיתויות במטרה להגביר את התודעה לחשיבות מעשיהם בקרב אזרחי המדינה ובמקביל להוקיר את מעשיהם. בתקופה זו יש חשיבות רבה בפנייתנו בשל התגברותה של השחיתות הציבורית בשנים האחרונות ומעורבותם של אישי ציבור ששימשו במעשיהם דוגמה שלילית לאזרחי המדינה".
אומ"ץ האמינה לתומה במרוצת השנים האחרונות שהנשיא פרס פתח דף חדש בתחום ההגינות האישית ולא תהיה לו בעיה לשמש דוגמה אישית לאיש ציבור ללא רבב. אבל המציאות טפחה על פנינו והוכיחה לנו שזו אשליה מרה. בוועידת הנשיא קיבלנו תזכורת לכך שלא רק הנמר לא משנה את חברבורותיו, גם הפרס לא מסוגל להשיל מעל עצמו את נוצותיו.


      
 

הוספת תגובה חדשה
שם

עד 250 תווים
תגובה
קוד
תגובות
 • מאיר
  06/08/2012 12:06:45
  אורי אבנרי כינה אותו בעבר הרחוק:שמעון פירסומת..
 • עמוס שבואלי
  05/08/2012 16:54:29
  המשוואה מורכבת, הנה: האם כאזרח ישראלי הייתי מעדיף שלטון נקי משחיתות אבל ללא שמעון פרס, או שלטון כפי שכולנו מכירים אותו אבל עם הנשיא שמעון פרס?
 • לימור עו"ד
  04/08/2012 16:44:21
  בספרו של אריה "זעקי ארץ מושחתת" נכתב פרס קיבל מ 3 איילי הון סבן, אברהמס, מילצן, תרומות נדיבות למימון פעילות מטהו אריה, יישר כוח ואומץ לב. על הכתבה
 • אבי
  04/08/2012 16:32:24
  לאריה יישר כוח על האומץ האישי לכתוב על פרס, נשיא מדינה המורם בעם, שיודע לנצל מעמדו לנסיעות מסביב העולם נהנתנות וחבור הון ושלטון כתבה מעולה.
 • חושם
  04/08/2012 15:40:36
  אוי למדינה שנשיאיה עבריינים ואנסים
 • לשי
  04/08/2012 14:45:11
  פרס אינו אפסי במעשיו, יש גבול למה שאפשר להלין עליו. אכן אריה צודק במאמרו אך מכאן ועד השמצות ארוכה הדרך
 • בעל המחשבות
  04/08/2012 14:18:53
  תודה על תחקיר מצויין. יישר כח על האומץ הציבורי. אני הייתי נצרך לכתבה זו על מנת להאיר כמה הולכים בחושך אחרי האיש הזה. כדאי אולי לבדוק מי מממן עכשיו את ארכיון שמעון פרס. הם מסרבים למסור לי פרטים.
 • לחדווה
  04/08/2012 14:10:12
  כחלון הוכיח במעשיו, שהוא איש עם יכולת וכשרון, להפעיל את משרד התקשורת, אכפתי ואנושי. מאחלת, שבבוא היום יהיה בצמרת השלטון.
 • שי
  04/08/2012 13:58:51
  עם התמנותו לנשיא, פרס הפך לאישיות מכובדת, ומקובלת בעולם. לאמיתו של דבר הוא איש נהנתן, מחובר להון ושלטון, ומלבד דיבורים על שלום, אפסי במעשיו.
 • חדוה יחזקאלי
  04/08/2012 13:22:24
  החיבור של פרס לאילי הון אכן ידוע ומצער מאד.. ולצערי ההסטוריה של פרס מצביעה על עוד אי אילו חסרונות. לצערי הקשורות בנושאי חוץ ובטחון.
 • חדוה יחזקאלי
  04/08/2012 13:20:14
  אני לא ממהרת לחלוק שבחים לכחלון. אכן הנ"ל עשה את המוטל עליו. אנו הורגלנו לתרבות עוני ולכן כל אחד שעושה משהו מהללים ומשבחים אותו.זאת חובתו!!!!ז
 • להראל
  04/08/2012 12:25:36
  כחלון הוכיח בהתנהלותו את כשרונו כשר וכאכפתי למען החלשים. באם הלכוד רוצה להמשיך בשלטון שיבחרו בכחלון כראש מפלגתם
 • שושפרי
  04/08/2012 12:20:48
  בטוח לאומי מקשיח את התנהלותו כלפי האנשים החלשים, ומצד שני הממשלה מפזרת מיליארדים בבטחון ובשטחים מעבר לקו הירוק. ללא בקרה ושקיפות חייבים למחות
 • רונית פ
  04/08/2012 12:12:12
  בכלכליסט נתניהו הזניק את ההשקעות ביהודה ושומרון ב 2011 ב38% מאז 2003 עד 2011 השקיעו ממשלות ישראל בישובים מעבר לקו הירוק ב 10 מיליארד שקל. לידיעתכם
 • הראל
  04/08/2012 12:03:04
  ביבי מתחזק על ידי החרדים, והחילונים בוחרים בשלי יחימוביץ סקר הארץ הלואי והלכוד ייבחר בכחלון כראש מפלגתם ואז יתחזקו על ידי החילונים ורוב הצבור
 • ליאור
  04/08/2012 11:44:21
  ב NFC ראש אמן לשעבר פרקש אמר שתקיפה ישראלית לאיראן תוך שבועות. רבות נכתב על התקיפה לאירן. נקווה שפרס ומעמדו הבינלאומי יעשה הכל למניעת האסון.

 • רון
  04/08/2012 11:10:33
  ברק, מריח את חולשתו הצבורית של נתניהו, ושואף לחזור לעמדת ראש הממשלה. ברק מחובר היטב להון ושלטון. מושחת ונהנתן.

 • למנחם
  04/08/2012 11:18:35
  האם אינך חושב ההשתלחות שלך בנשיא המדינה שמעון פרס היא בוטה וחסרת רסן? פרס עשה כמה דברים טובים למדינה שיזקפו לעד לזכותו
 • אביטל ניצן
  04/08/2012 11:05:45
  אם זה נכון ואני מאמינה ביושרה של אבנרי. זה מאד עצוב. הנקודה שהוא לא הראשון ולא האחרון. גם פנחס ספיר "למען קידום הכלכלה" עשה לא מעט "מחוות" לכל מיני תעשיינים שהתעשרו על חשבון משלם המסים. אולי צריך לכתוב מחדש את הקוד האתי של המדינה?
 • תגובה לעופר מימון
  04/08/2012 11:06:20
  היועץ המשפטי חלש אופי, בהתנהלותו מערכת המשפט בקריסה. שנים מחכים לפסק הדין בענין ליברמן. במדינה מתוקנת הוא היה אחראי כמו אשתו בהעסקת עובד זר.
 • מנחם
  04/08/2012 10:58:33
  אריה תכתוב ספר רציני על פרס האמיתי, נדע אופיו האמיתי, טיפוס נהנתן, .לא מנע מלחמות בהיותו בועדת הבטחון, לא פעל באמת למען השלום, אדיש ואטום לחלש
 • עופר מימון
  04/08/2012 11:00:06
  פרס איש יקר ורב זכויות, אך החוק צריך להיות שווה לכולם, הדברים צריכים להיבדק ע"י היועמ"ש לממשלה.
 • כרמלה קירשנר
  04/08/2012 10:59:34
  איך את רוצה שיכבדו אותנו בעולם כשאנחנו לא מכבדים את עצמנו? פרס הוא נשיא המדינה שלך ועלייך לכבדו. מה עוד שהוא מביא הרבה כבוד בעולם וממלא את תפקידו על הצד הכי טוב שאפשר. מה - קצב?
 • שושפרי
  04/08/2012 10:55:35
  פרס מלבד דיבורים על "מזרח תיכון חדש" לא פעל למען השלום, לא פעל למען המדוכאים וחלשים, לא פעל נגד המושחתים, הוכיח בהתנהלותו שהוא מחובר היטב להון שלטון
 • שוש
  04/08/2012 10:45:06
  הכתבה על פרס ראויה לציון .
  פרס הוא טפלון ,המחובר היטב להון ושלטון.
  קיבל מאות אלפי דולר מאילי הון ,ולא נפתחה כל חקירה נגדו. .לו הכל מותר .,ונסלח
 • ד
  04/08/2012 07:03:30
  כנראה שמי שנבנה על תשתיות חולות ממשיך דרכו בתשתית חולה כנשיא, לא פלא שגם מוסד הנשיאות הגיע לאן שהגיע עם קצב, וויצמן ועכשיו פרס שמשמר את הדרך
 • עדי שטרנברג
  03/08/2012 21:05:38
  האמת שאני לא בקי בחומר אבל נראה לי שפרס אולי לא צדיק מושלם אבל אין לי כמעט ספק שהוא לא לקח לכיסו ולא עשה לביתו ולא הטיס את משפחתו על חשבון תשלומי כפל- סולד מהון ושלטון אבל לא מחפש שלמות רק צדק יחסי אז למדתי משהו שלא ידעתי אבל לא משנה את דעתי על האיש והאישיות - האחרו יבל"א ן שנותר מדור הנפילים שמנה את בגין, בו גוריון, אבא אבן, אלון ז"ל
 • ירמיהו
  03/08/2012 20:40:14
  כשפרס היה שר הבטחון הוא סיכם על קבלת שוחד בסך מיליון דולר למפלגת העבודה תמורת התחייבות שלא לפגוע בצינור הנפט שיונח בין עיראק לירדן
 • תענוג לקרוא
  03/08/2012 20:11:25
  זוכרת שעבר תאונת דרכים בעבר. שמרו עליו 24 שעות אמרתי כשמו כן הוא. ובאותם ימים הייתי צעירה. כבר אז הבנתי תודה למילים.
 • ד"ר רון בריימן
  03/08/2012 19:55:44
  נשיא שנוי במחלוקת

 • כסיף
  03/08/2012 19:54:33
  פרס היה מיומו הראשון דמות שלילית בתולדות הציונות הישראלית. ראוי היה שיסיים את הקריירה שלו באקורד חיובי אחד והוא ביטול מוסד הנשיאות המיותר וסוחט הכספים. שיזכה להיזכר כנשיא האחרון במוסד המיותר הזה.
 • לסאלי
  03/08/2012 18:45:22
  פרס הטביע פעם את הסיסמא חצי קפה וחצי תה. הוא לא אחד שמפתיע
 • סאלי
  03/08/2012 18:05:22
  פרס הוא כמו גיבור בטרגדיה יוונית: לא לגמרי טוב ולא לגמרי רע. ואולי הוא עוד יפתיע.
 • לני
  03/08/2012 18:00:03
  קראתי בעיון רב את הנאמר...צריך לעכל...קשה קשה קשה....
 • שאול א.
  03/08/2012 17:56:48
  פרס הוא אחד האנשים היותר מושחתים ציבורית מכל הידוע בישראל, מאז היווסדה, שכן הוא מלווה אותה מאז ומתמיד. לא ברור מדוע האיש הזה הפך ליקירם של רבים, שעה שהוא היה צריך להיות מוקע אל עמוד הקלון הרבה לפני דרעי, רמון, אולמרט, הירשזון, יאיר לוי ודומיהם. כיצד זה אף אחד עד היום לא קם וחשף את פרצופו האמיתי של פרס. אולי רק בשל כך הוא משווק את "השלום" גם כאשר זו הובילה לרצח של אלפים (פלסטינים ויהודים גם יחד). יתכן והוא יודע מה משמעות "שלום" אצל הפרקליטות, תקשורת, אנשי ההון והשלטון. יתכן ופטפוטי השלום שלו אינם אלא כסות לחסינות לה הוא זוכה.
 • יש מיש
  03/08/2012 17:53:12
  על שכמותו אמרו "שאין ממנים פרנס על הציבור [צי-בור] אלא אם כן קופת שרצים תלויה מאחוריו". שרציו של הנבל גדולים הרבה מתועלותיו אולי הגרעין ממתן הערבים
  ואולם השחיתות תשמיד אותנו קודם
 • עברי בן-יוסף
  03/08/2012 17:51:48
  אין צל של ספק שדמותו הבולטת של שמעון פרס תשמש גם בעתיד נושא לתאר דרכו כמה וכמה כתמים אפלים בחייה של המדינה העברית העוברת עכשיו באונס אלים ייהוד מיסטי מדאיג, תהליך שמתקיים לא מעט בחסותו של פרס.
  המעורבויות של פרס, אליבא דאריה אבנרי, בצמיחתם של אנשי הון שונים תסייע לחוקרי דמותו לתהות שוב ושוב על מארג האור והצל שמאפיין אותו וגורם להולדת אותה שאלה שאינה מרפה, מיהו באמת פרס. מיהו האיש שחייו רקומים מהישגים משמעותיים כמו סיוע בהקמת הכור ועד לקידום נתניהו לראשות ממשלה כשהוא מגדיר אותו בהפלגה (מדהימה!) כמי שעשוי להפתיע את כולנו לטובה מפני שהוא: "בן של היסטוריון היודע מהי היסטוריה". ..
  בינתיים, צריך לקוות שמזלנו יאיר לנו פנים וישמור עלינו מה"היסטוריון" המחליט ומנווט הזה, על-פי עדותו המדאיגה.
  בכל מקרה לאור הרשימה החריפה הזאת של אריה אבנרי מכבר הגיעה השעה לחקור מחדש ולעומק את עלילתו של שמעון פרס, בכדי להבין את השניות המורכבת הזאת באיש שדווקא היום היה צריך להשמיע בבירור, ולא בשברי רמזים, ביקורת מנומקת על נושאים שונים שהם בנפש טיבה של המדינה. בין נושאים אלה נמצאת גם התנהלותו של המתזז הגדול נתניהו בנושא איראן, נוכח פגיעה בוטה ביחסים העתידיים שלנו עם ארצות-הברית ואולי אף גרירתנו הפזיזה לסיטואציה מורכב וקשה עד מאד.
  מחובתו של פרס להשמיע היום את דעתו האמתית. פרס צריך לשאוג שאגת אריה מתריע בשער כולנו, אפילו תהיה שאגה זו שירת הברבור האמיתית שלו. עליו להתנער ממסקנתו המדאיגה של אבנרי כי הנמר הזה לא ישנה חברברותיו. אם בכל זאת נסתייע ונחזה בפלא הזה – כי אז תרומתו של אריה אבנרי ברשימה זו להולדת שאגת נשיא חרד, תיחשב לבעלת-ערך מיוחד.
 • סמי מועלם
  03/08/2012 17:50:52
  האיש לא ישר,וזאת בהמעטה,אריכות ימיו לא מהגנים אלא מאחת מתכונותיו הבולטות,חתרנות בלתי נלאית,סיעור מוחות אלאק.
 • שלמה קרמר
  03/08/2012 17:50:36
  אוהב כל מילה בכתיבתך...אוהב כל ערך מוסרי העולה מדבריך...מוסר זה תנאי הכרחי לניהול חיים...כמי שהתפטר מדירקטוריונים יוקרתיים, הפסיד את התמורה המגיעה לו מרפורמת ויסקונסין שיזם, התפטר מהאוצר נוכח מינוי פוליטי של ארידור באגף התקציבים...אני אתך בחרי אפך
 • דבורה
  03/08/2012 15:58:42
  כמה נכון. ואני הכרתי היטב את החצר שלו ואת הנהנתנות שלו.

 • תצפיתן
  03/08/2012 15:47:12
  שימו לב לארבעת המושחתים שנסעו על חשבונו של פרנקל לקאן: פרס , דליה איציח,\ רמון ופואד בן אליעזר
 • תמר36
  03/08/2012 14:03:46
  את הכור בדימונה הקים המנהיג ראש הממשלה בן גוריון וממש לא סגן שר הביטחון הפקיד שמעון פרס
 • ציפית מפרס?
  03/08/2012 14:01:55
  הרי פרס לא עבד יום אחד לפרנסתו אלא היה חלק מהשליטון ובתור שכזה נהנה בלי גבול ב: משכורות/טיסות לחו"ל/בתי מלון/ארוחות במסעדות הטובות ביותר וכו' וכו'
  הכל ע"ח הציבור....
 • מומחה לדייסה
  03/08/2012 13:58:35
  אריה אבנרי כל הכבוד! תמשיך להיות שופר של היודעים ואינם מגיעים לידי ביטוי אין עוד דוגמא להנצחות של אדם בעודו בחיים (ועידת פרס, פארק פרס....מזכיר מקומות אחרים)
  חשוב להסיר את המסכה של האיש הזה
 • בני בנקר
  03/08/2012 13:54:54
  הכל אמת ויציב,אבל בתקשורת לסוגיה יש לאיש חסינות, כי כל מי שיכול לפעול בצורה כלשהי נגד הימין ובעיקר נגד נתניהו מקבל מעמד "אתרוג". התנהלותו הנכלולית של פרס בתחום הפוליטי(איך אמר רבין ז"ל ? "חתרן בלתי נילאה"),זלגה כמובן בגדול לתחום של היושר האישי והציבורי שלו בעניני כספים והון/שילטון. אני מקווה שאחרי שיסיים את כהונתו כנשיא של פחות ממחצית העם ואחרי שיכשלו ניסיונותיו הצפויים לשנות את החוק עבורו לטובת כהונה נוספת,(לא הוא באופן אישי אלא שליחי מצווה שיפעלו עבורו),יפטור אותנו סוף סוף מנוכחותו הציבורית. יהיה לו זמן להחזיר לחיים את הרעיון הנפלא שלו, לשכנע תורמים בעולם לרכוש ב 250 מליון דולר אדמות בנגב לפיתוח הנגב...
  יחד עם זאת,תרומתו האדירה לבניין הכור הגרעיני בדימונה ולבניית חוסנה הצבאי של המדינה תמיד תעמוד לו בעיני ותחפה על שאר עלילותיו.
 • אלמוני
  03/08/2012 13:52:49
  אבנרי לא חושש להוריד את המסיכה והכתר מעל הנשיא כל הכבוד. כתבת מה שהרבה מהאזרחים יודעים ומבינים. פרס האמיתי שקיבל את התפקיד כנשיא רק כי ריחמו עליו.


 • אברהאמי
  03/08/2012 13:51:19
  בוקר טוב אליהו מה קרה פתאום אדוני נזכר ש-פרס קשור קשר הדוק עם בעלי הון?אפשר לקבל תשובה?
 • יוסי גן השומרון
  03/08/2012 13:48:46
  אוי לנו מהנשיא המושחת הזה פרס תמיד ישאר פרס אומן המניפולציות תככן בילתי נלאה ולוזר
 • מסעודה ליבוביץ
  03/08/2012 13:48:12
  ואוו !!! קם אדם אמיץ וחשף את סוף כל סוף קם אדם אמיץ וחשף את פרצופו של מר שמעון פרס כפי שהוא ללא כחל וסרק
 • חבר ותיק
  03/08/2012 12:04:43
  אני יודע שאתה אתה יודע הרבה יותר על פרס.אנא שתף אותנו
 • דפנה
  03/08/2012 11:55:14
  כתיבה אובייקטיבית מדהימה! אכן, פרס הוא אדריכל מערכת היחסים של הון ושלטון במדינה, שלא לדבר על נהנתנות אישית.
 • נחמה
  03/08/2012 11:38:37
  הצביעות וההתנשאות מאפיינת את רוב בני מישפחתו. חבל שלא למדו צניעות מהאמא שלהם.
 • דודי
  03/08/2012 11:36:17
  כלפעם שפרס מופיע, אני עובר ערוץ. מזלי שאני יכול לעשות זאת. האיש שרודף אחרי כבוד, ולשם כך ויתר על בקשתה של אשתו.
 • זאת עובדה
  03/08/2012 11:35:54
  הון שילטון זאת השיטה שאינה פוסחת גם על נשיא המדינה המכובד.
 • אוריאל
  03/08/2012 11:34:50
  סוף סוף הורדת באומץ גדול את המסיכה והכתר המזוייף מעל ראשו של הנשיא פרס, שקיבל את תפקידו האחרון רק בגלל רחמים.
    עיצוב: סטודיו נעמה